Honour Roll

 

KMC 2016          SASMO 2016          Beaver 2016          AIMO 2016          SIMOC 2016          AMC 2016          ICAS 2016          AMO 2016         KMC 2017         SASMO 2017         SIMOC 2017         AIMO 2017


Congrats-Honour-Roll

Kangaroo Math Competition (KMC) 2017

Grand Prix Award Winners

LINUS THEO DENGAH (JUNIOR)
NG WAH KONG (ECOLIER)
SHEE YI RONG (BENJAMIN)

Gold Medal Winners

AARON JAYMES ZHUNG-CHENG LIM
AIDAN WONG
AMELIA JADE MAE-XIAN LIM
AMELIA LEE ZHIAO HERNG
ANG CONG YE
BERNICE WOH XUAN QI
CHEUN YEU JOE
EUGENE HWANG
KONG HOI MUN
KUA CHIN HO
LAM MAN CHUNG
LEE HSIEN YONG
LOH SHAO ZHE
LOW KAI U
MARCUS CHAN WERN CHUNG
MUHAMMAD ARIF FAKHRUDDIN
SAMSON LAI CHENG YI
TAM LI ZHANG
TAN SWEE SENG
TAN XIAO XUAN
TANG XIN-RU
TEIOH NUAN NING
TEY HE YANG, RYAN
THAM CHUN KEN, HARVARD
TONG GUI CHENG
YAP CHEONG YOUNG

Silver Medal Winners

AARON NG JUN HERN
BELINDA WOH XUAN LIN
BENJAMIN ANG
CHEAH KAH HOE
CHEAH WERN CHIEN
CHOW YOONG JIN
CHOY CHONG HONG
DANIEL NG YOU XIANG
DARYL LEE KER RU
EDWEN WONG SHENG HONG
ESHVINJEET KAUR
GABRIEL NG CHONG HUI
GAN LIH YING
GOH JIAN MAYNE
HENG ZHUO HENG
JAYDEN PHOON WEY KEN
JIREH FOO
KHOO KAI NENG
KHOO KAI YANG
KIEREN SINGH GILL
LAM KIAN MUN
LEE RONG SHENG
LEE YAO MING
LEE YEAN HERNG
LEONG JIN MING
LIAN KAI QUAN
LOW JUN SHENG
LUCAS YIP ZHEN-YU
MICHAEL NG CHONG YAO
NURIN NABIHAH BINTI MOHD SA’ADI
POH YUAN ZHENG
RYAN YAU CHUN CHIEN
SINCERE FOO
TAN HONG ZHER
TAN SHUN JIN
TAN YU HERNG
THONG KAM FAI
UN CHI WEN
UN KAI WEN
UNG XIN YI
YAP CHEONG SHENG
YAP XIN WEI

Bronze Medal Winners

AARON CHONG
BEH HONG SHENG
CAITLYN YEE MEI SUET
CHAN WEI XI
CHUA YI HONG
GOH JUN HAN
HUGO WEE TIAN JUN
JANELLE WEE CHIA ERN
JOE CHONG ZHAO JO
JOSHUA KOH JING LIANG
KEANDRRE CHIEW HING YAO
KEANRICH CHIEW HING KING
KHOO KAI XUAN
KOH HOE THEEN
KOO WENG HONG
LEE JI HAO
LEONG KAI YANG
LOKE KAY CHI
MIREILLE HO RUEY HANN
NG JEN JUN
PARMIS MORSHEDI
REGINE YAP JIA YENG
RYAN CHIN WEN ZHAN
TAN BOON WEI
TAN CHEN PING
TAN JUN MING JULIAN
WONG CHI MING
WONG ZHI YONG
YEOH WEI KEANE
YONG ZI QIAN

Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO) 2017

Gold Award Winners

AARON NG JUN HERN
AIDAN ONG MING FENG (Gold Team Top Scorer)
AIDAN WONG
ANG CONG YE
BELINDA WOH XUAN LIN
BENJAMIN LOH ZE MIN
CHEUN YEU JOE
CHEW YU XUAN
DARYL LEE KER RU
EUGENE HWANG
FIYA UMAIRAH BINTI MOHD SHAHREEN ZAINOOREEN
GAN LIH YING
GOH JIAN MAYNE
GOH JUN HAN
GOH YAO CHUAN
IAN CHEAH YI CHEN
JASMEET SINGH
JAYDEN YEW ZHI XIANG
JIREH FOO
JONATHAN HO KAI JIAN
KEANDRRE CHIEW HING YAO
KHOO KAI NENG (Gold Team Top Scorer)
KHOO KAI YANG
KONG HOI MUN
KUA CHIN HO
LAM KIAN MUN
LEE HSIEN YONG
LINUS THEO DENGAH
LOW JUN SHENG
LOW KAI U
LUCAS YIP ZHEN-YU (Gold Team Top Scorer)
MARCUS CHAN WERN CHUNG
NG JEN JUN
NG WAH KONG
NG YOU XIANG
RYAN ONG KENG CHENG
RYAN YAU CHUN CHIEN
SAMSON LAI CHENG YI
SEAN CHEAH YI XUAN
SHEE YI RONG
TAM LI ZHANG
TAN CHEN PING
TAN SWEE SENG
TAN XIAO XUAN
TAN YU HERNG
TEY HE YANG, RYAN
TONG GUI CHENG

Silver Award Winners

AARON JAYMES ZHUNG-CHENG LIM
AMELIA JADE MAE-XIAN LIM
AMELIA LEE ZHIAO HERNG
BENJAMIN ANG
BERNICE WOH XUAN QI
CHEAH WEI SAN
CHEAH WERN CHIEN
CHOW YOONG JIN
DARREN LEE WEI SOONG
DARREN PON ZHU RAY
EDERN TEOH
GABRIEL NG CHONG HUI
HENG ZHUO HENG
JOE CHONG ZHAO JO
JULIAN TAN JUN MING
KAN XIN LE
KRISHNA A/L ARIVAZHAGAN
LAM MAN CHUNG
LEE EE JENN
LEE RONG SHENG
LEE YAO MING
LEE YEAN HERNG
LEONG KAI YANG
LIAN KAI QUAN
LIEW KAIK QIANG
LOKE ANN CHI
LOKE KAY CHI
MICHAEL NG CHONG YAO
MUHAMMAD AREF ERFAN BIN MOHD SHAHREEN ZAINOOREEN
NG JIAN CHAO
NICHOLAS HO YUN HEE
POH YUAN ZHENG
RONALD KEONG ZHI YUAN
RYAN CHIN WEN ZHAN
SHAILESH WAREN SUBRAMANIAM
SINCERE FOO
SIVA KEEFE SAVERO
TAN HONG ZHER
TAN YU XUAN
TANG XIN-RU
TANG YI QWAN
TEE YU CHEN
TEY KAI MING
UNG XIN YI
VENUS CHAN CHIA YUIN
WONG CHI MING
WONG ZHI YONG
YAP XIN WEI

Bronze Award Winners

ANASTASIA GOH HUI YUAN
ANG QI RONG
ANITA RATHENTHERAN
BHAKTI JENA
BRENDAN YEE HSIEN KIT
BRIAN WOH ZENG QIAN
CAITLYN YEE MEI SUET
CHEAH KAH HOE
CHEOW HAO YANG
CHING TSING HIN
CHU YI FUI
DIVYA RAJASINGAM
DYLAN NEOH
ERICA MYA BT MALIK FEISAL
ESHVINJEET KAUR GURUJEET SINGH
ETHAN HII HAO LI
GAN JO YEE
GANNEESHVER
HUGO WEE TIAN JUN
ISAAC HEW KAI SHENG
JOSHUA KOH JING LIANG
KEANDRA CHIEW LYN WE
KEANRICH CHIEW HING KING
KHOO TIEN XUAN
KHOO TIEN YI
KIEREN SINGH GILL
KOH HOE THEEN
KOH HUAI YUAN
LAM KIAN CHENG
LAU SHI YAN
LEE KAI YANG
LEE ZEN XUEN
LIM YU CHEN
LOH SHAO ZHE
LUM MING QIAN
MUHAMMAD ARIF FAKHRUDDIN
NG YOU WEI
NGOI THING ZHONG
NURIN NABIHAH BINTI MOHD SA’ADI
OAN QIAN HUI
OCTAVIUS ETE TAN ZHY LAM
OLIVIER PRINTEMPS TAN ZHY LEY
PARMIS MORSHEDI
SAILLESH KISHOR KUMAR
SASAKI YUKI
SATHYANARAYANAN CHAARULATA
SHUM XIN TUNG
TAN SHUN JIN
TAN WEI HAN
TAY WEN XUAN
TEIOH NUAN NING
THAVANEISH KISHOR KUMAR
UNG XUE YANG
YAP CHEONG SHENG
YAP CHEONG YOUNG
YAP JIA YENG, REGINE
YEOH WEI GENE
YEOH WEI KEANE
YEW FOONG YIK
YONG ZI QIAN
YU RU EN

Singapore International Math Olympiad Challenge (SIMOC) 2017 @ Singapore

Gold Award

BENJAMIN ANG BEN JIAN
JONATHAN HO KAI JIAN
LINUS THEO DENGAH
RYAN CHIN WEN ZHAN (MW)

Silver Award

ANG CONG YE
CHEUN YEU JOE
EUGENE HWANG
LAM KIAN MUN
LEE HSIEN YONG
TONG GUI CHENG
TONG GUI CHENG (MW)
ANG CONG YE (MS)
BENJAMIN TAY WEN XUAN (MS)

Bronze Award

BENJAMIN TAY WEN XUAN
BRANDON CHOO SZE HOW
CHU YI FUI
DARREN LEE WEI SOONG
ETHAN HII HAO LI
FOO XIU ZHEN
HOO XINYI
LIM HAN JUN
LOW JUN SHENG
MARCUS CHAN WERN CHUNG
RYAN CHIN WEN ZHAN
SASHVINI SIVARATHANAM
SHAILESH WAREN SUBRAMANIAM
SIVA KEEFE SAVERO
TANG YI QWAN
YAP CHEONG YOUNG
DARREN LEE WEI SOONG (MW)
BENJAMIN ANG BEN JIAN (MS)

Honourable Mention

AARON NG JUN HERN
BHAKTI JENA
GANNEESHVER SELLAPPAN
LEE HUI HUI
LIAN KAI QUAN
UNG XIN YI
UNG XUE YANG
WONG CHI MING
YU RU EN

Asia International Mathematical Olympiad (AIMO) 2017 @ Kuala Lumpur, Malaysia

<Watch the Contest Day Highlights Video>

First Runner-Up

CHOOI KAE LEANG, VERON (Grade 9)

Gold Award

ANTHONY TEH YONG KEAT
BENJAMIN LOH ZE MIN
LINUS THEO DENGAH
NG WAH KONG
SAI YIN CHEN
SATHYANARAYANAN RAAMAMURTHY
TAN HUI RU KIMBERLEY
TANG YI QWAN

Silver Award

AARON NG JUN HERN
AIDAN WONG YOONG XIN
BENJAMIN ANG BEN JIAN
BERNICE WOH XUAN QI
CHEUN YEU JOE
CHEW YU XUAN
DARYL LEE KER RU
GABRIEL NG CHONG HUI
GOH JUN HAN
HUGO WEE TIAN JUN
IAN CHEAH YI CHEN
ISAAC HEW KAI SHENG
JONATHAN HO KAI JIAN
JOSIAH KHO RUI MING
KHOO KAI YANG
KUA CHIN HO
LAM KIAN MUN
LEE DAI WEI
LIAN KAI QUAN
LOW KAI U
LUCAS YIP ZHEN-YU
RYAN CHIN WEN ZHAN
SIVA KEEFE SAVERO
TAM LI ZHANG
TAN YU HERNG
TONG GUI CHENG
YAP XIN WEI

Bronze Award

AMIR FARIS BIN AZRA
ANG CONG YE
BELINDA WOH XUAN LIN
BRIAN WOH ZENG QIAN
CAITLYN YEE MEI SUET
CHEAH KAH HOE
CHING TSING HIN
ESHVINJEET KAUR GURUJEET SINGH
EUGENE HWANG
FIYA UMAIRAH BINTI MOHD SHAHREEN ZAINOOREEN
FOO XIU ZHEN
GOH YAO CHUAN
HENG ZHUO HENG
IAN GEORGE TAYE CHENG EAN
IVAN FOO
JAYDEN YEW ZHI XIANG
JOSHUA KOH JING LIANG
KHOO KAI NENG
KONG HOI MUN
KRISHNA ARIVAZHAGAN
LAM WEI SHENG
LEE YAO MING
LEE YEAN HERNG
LEE ZEN XUEN
LIEW KAIK QIANG
LIM HAN JUN
LOH SHAO ZHE
LOW JUN SHENG
MARCUS CHAN WERN CHUNG
MICHAEL NG CHONG YAO
NG JEN JUN
OLIVIER PRINTEMPS TAN ZHY LEY
PARMIS MORSHEDI
RYAN ONG KENG CHENG
SAMUEL TAN QING HUI
SASHVINI D/O SIVARATHANAM
SEAN CHEAH YI XUAN
SHAILESH WAREN SUBRAMANIAM
SHEE YI RONG
SHUM XIN TUNG
TAN HONG ZHER
TAN MARION
TAN WEI HAN
TANG XIN-RU
TEOH ZHOU XUEN
TEY KAI MING
WONG CHI MING
YAP CHEONG YOUNG
YAP JIA YENG, REGINE
YONG ZI QIAN

Merit

AMELIA LEE ZHIAO HERNG
ANG QI RONG
BHAKTI JENA
BRENDAN YEE HSIEN KIT
CHU YI FUI
DARREN PON ZHU RAY
DYLAN NEOH WEI JIE
ETHAN HII HAO LI
JIREH FOO
KOH HUAI YUAN
KRITEISHINI A/P RG ELANGOVAN
KYANDRA TAN YI ZEN
LAM KIAN CHENG
LEE HUI HUI
LEE ZO ZE
LUM MING QIAN
NG JIAN CHAO
NGOI THING ZHONG
NICHOLAS HO YUN HEE
SINCERE FOO
TAY WEN XUAN
UNG XIN YI

Kangaroo Math Competition (KMC) 2016

KMC2016

Grand Prix Award Winners

EUGENE HWANG (ECOLIER)
KHOO KAI YANG (ECOLIER)
KOH HOE THEEN (ECOLIER)
LEONG CHEE YIN (CADET)
SATHYANARAYANAN RAAMAMURTHY (STUDENT)

Gold Medal Winners

AIDAN WONG YOONG XIN
CAITLYN YEE MEI SUET
CHILLON CHAI ZIQING
ERYN LEE JUIN
EUGENE HWANG
GIAM KEE HUNG
KEANDRRE CHIEW HING YAO
KHOO KAI YANG
KOH HOE THEEN
KUA CHIN HO
LEE DAI WEI
LEE HSIEN YONG
LEE JIA JIE
LEE YAO MING
LEONG CHEE YIN
LOW JUN SHENG
NAOMI LIM XIAO QI
RYAN TING SER JIN
SAI YIN CHEN
SAMSON LAI CHENG YI
SATHYANARAYANAN RAAMAMURTHY
SHUM XIN TUNG
TAN CHEN PING
TAN HONG ZHER
TEH MIN VEI
TEIOH NUAN NING
TEY HE YANG, RYAN
WONG ZHI YONG
YONG CH’NG EU

Silver Medal Winners

AOW YU SHENG
CHA HAO WEI
CHEAH KAH HOE
CHEUN YEU JOE
CHEW YAN KEE
CHOW YOONG JIN
GOH YAO CHUAN
GOH YEN SHUN
JOE CHONG
JOSHUA KOH JING LIANG
KHOO KAI NENG
KOK XIANG YI
LEE YEAN HERNG
LIM HAN JUN
LINUS THEO DENGAH
LOW KAI U
MARCUS CHAN WERN CHUNG
NG JIA YI
NG JYN-MUN
NG WAH KONG
OOI WEN YUE
POH YUAN ZHENG
RYAN YAU CHUN CHIEN
SAY HONG XI
TAM LI ZHANG
TAN TZE RUI
TAN XIAO XUAN
TONG GUI CHENG
WONG LIANG HAO

Bronze Medal Winners

AMELIA LEE ZHIAO HERNG
CHLOE CHAI
ELIOT LEE LEONG WERN
ELIZABETH CANDRA B
ENG GELSON
GOH JUN HAN
KEANDRA CHIEW LYN WE
KEITH TAN TOON ZER
KEONG ZHI YUAN
KONG HOI MUN
LAM MAN CHUNG
LIM JIE XIN
LOW LI YU
MUHAMMAD ARIF FAKHRUDDIN BIN LOKMAN HAYAZI
NATHALIE KWAN WEI LING
NG YOU XIANG
NICOLE LONG XUEN EN
NURIN NABIHAH BINTI MOHD SAADI
QARIN LOQMAN BIN SAFRIZA
RYOKO YEO SHU YUAN
TEY ROU XIAN, ROXANE
YAP KAI XIANG
YEOH WEI KEANE

 

Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO) 2016

SASMO2016

Gold Award Winners

AIDAN WONG YOONG XIN
ANG CONG YE
BELINDA WOH XUAN LIN (Gold Team Top Scorer)
CHA HAO WEI
CHEUN YEU JOE
CHEW YAN KEE
CHILLON CHAI ZIQING
EUGENE HWANG
KEANDRRE CHIEW HING YAO
KHOO KAI NENG
KHOO KAI YANG
KUA CHIN HO
LEE EE JENN
LEE HSIEN YONG
LEE JIA JUN
LEE SHAN CHEN, JOSHUA
LEE YAO MING (Gold Team Top Scorer)
LEONG CHEE YIN
LEOW YU XUAN CHLOE
LIEW KAIK QIANG
LINUS THEO DENGAH
LOH SHAO ZHE
NG JEN JUN
NG ZHI JIAN
RYAN TING SER JIN
RYAN YAU CHUN CHIEN
SAI YIN CHEN
SAMSON LAI CHENG YI
SHEE YI RONG
TAM LI ZHANG
TAN CHEN PING
TAN HONG ZHER
TAN KUOK HAO
TAN TZE RUI (Gold Team Top Scorer)
TEH HOU HAN
TEY HE YANG, RYAN
TONG GUI CHENG
WONG ZHI YONG
YAP KAI XIANG
YAP XIN WEI

Silver Award Winners

AMELIA LEE ZHIAO HERNG
ANASTASIA GOH HUI YUAN
ENG GELSON
GIAM KEE HUNG
HENG ZHUO HENG
HUGO WEE TIAN JUN
JOE CHONG
JOSHUA KOH JING LIANG
KEANDRA CHIEW LYN WE
KHOO PEK ENG
KHOO ZI YUAN
KIEREN SINGH GILL
LAM MAN CHUNG
LEE YEAN HERNG
LOW JUN SHENG
LOW KAI U
LOW LI YU
MANAV AGRAWAL MORSHEDI PARMIS
NELISSA HO ER ZHER
NG WAH KONG
NG ZHI NING
NURIN NABIHAH BINTI MOHD SAADI
POH YUAN ZHENG
RYAN CHIN WEN ZHAN
SZE JIA ZHENG
TAN JUN MING JULIAN
TAN XIAO XUAN
TEIOH NUAN NING
WONG LIANG HAO

Bronze Award Winners

AARON NG JUN HERN
BENJAMIN ANG BEN JIAN
CAITLYN YEE MEI SUET
CHAN WEI XI
CHEOW HAO YANG
CHLOE CHAI
CHOW YOONG JIN
DARREN LEE WEI SOONG
DYLAN NG YOU WEI
GAN JO YEE
GIGI GOH PEI QI
GOH YAO CHUAN
HO JUN KEAT
IAN YOON ZHAO-XUAN
ISABELLE SIEW JYN-VERN
KEANRICH CHIEW HING KING
KEONG ZHI YUAN
LAVEENYA SOBNA SEENIVASAGAM
LEE BOVEN
LEE JIA JIE
LIM JIE XIN
MATTHEW LO WAI ERN
NG HONG KAI
NG YING XUAN
NGOI THING ZHONG
OLIVIER PRINTEMPS TAN ZHY LEY
RENEE YEO SHU TING
RYOKO YEO SHU YUAN
SHUM XIN TUNG
TAI TZE HOW
TEH MIN VEI
TENGKU ADAM YUSUF
THAVANEISH KISHOR KUMAR
UNG XIN YI
YEOH WEI GENE
YEOH WEI KEANE

 

Beaver Computational Thinking Competition (Beaver) 2016

<Watch our students in action>

Gold Award Winners

EUGENE HWANG
NG JIA YI
SATHYANARAYANAN RAAMAMURTHY
SHEE YI RONG

Silver Award Winners

CAITLYN YEE MEI SUET
KIEREN SINGH GILL
LEE DAI WEI
LINUS THEO DENGAH
NEOH REN-YI
SAI YIN CHEN
SHUM XIN TUNG
WONG LIANG HAO
WONG ZHI YONG

Bronze Award Winner

LOW KAI U

 

Asia International Mathematical Olympiad (AIMO) 2016 @ Hong Kong

AIMO2016

Silver Award Winner

SHEE YI RONG

Bronze Award Winners

AIDAN WONG YOONG XIN
CHAN WEI XI
CHEUN YEU JOE
CHEW YAN KEE
EUGENE HWANG
FIYA UMAIRAH BT MOHD SHAHREEN ZAINOOREEN
LINUS THEO DENGAH
MELODY NG AI JIA
NELISSA HO ER ZHER
TAN JUN MING JULIAN
YAP XIN WEI

Merit

NURIN NABIHAH BINTI MOHD SAADI
UNG XIN YI

 

Singapore International Math Olympiad Challenge (SIMOC) 2016 @ Singapore

SIMOC2016

Gold Award

AARON NG JUN HERN
AIDAN ONG MING FENG
BELINDA WOH XUAN LIN
HAZIMAN BIN SAIRIN
IAN CHEAH YI CHEN
LEE HSIEN YONG
SAI YIN CHEN
TONG GUI CHENG

Silver Award

CHEW YAN KEE
EUGENE HWANG
KIEREN SINGH GILL
KUA CHIN HO
LEE YEAN HERNG
LOH SHAO ZHE
LOW JUN SHENG
MUHAMMAD AREF ERFAN BIN MOHD SHAHREEN ZAINOOREEN
RYAN TING SER SIN

Bronze Award

CHEUN YEU JOE
DARREN PON ZHU RAY
GIAM KEE HUNG
HINATA HANDA
LEONG JIN MING
LOW KAI U
SHEE YI RONG
TAN KUOK HAO

Merit Award

CHAN WEI XI
DARSHIKA A/P RAMKUMAR
HUGO WEE TIAN JUN
JOSHUA KOH JING LIANG
KEIRA EYU JIA NING
KYANDRA TAN YI ZEN
LEE ZO ZE
PARMIS MORSHEDI
RAYNA GANESARAJAH
RENEE SOO YU NEE
SEAN CHEAH YI XUAN
TAN JUN MING JULIAN
UNG XIN YI
YASHNAVEE A/P KUMARESHAN

Australian Mathematics Competition (AMC) 2016

<Watch the Award Ceremony Video>AMC2016

Top 5 & Prize Award

AIDAN ONG MING FENG (1st Place – Year 4)
TAM LI ZHANG (1st Place – Year 5)
CHA HAO WEI (2nd Place – Year 3)
LEE HSIEN YONG (3rd Place – Year 8)
CHEW HONG JIN (Singapore)
HANS TEH HOU-HAN (Australia)

Top 5 & High Distinction Award

NG WAH KONG (3rd Place – Year 3)
JAYSON LAM ZE MING (4th Place – Year 10)

High Distinction Award

AMELIA LEE ZHIAO HERNG
BENJAMIN LOH ZE MIN
KHOO KAI YANG
LEE YAO MING
NAOMI LIM XIAO QI
RAAMAMURTHY SATHYANARAYANAN
SAI YIN CHEN
SAMSON LAI CHENG YI
TONG GUI CHENG

Distinction Award

AIDAN WONG YOONG XIN
BELINDA WOH XUAN LIN
CHEAH KAH HOE
CHEUN YEU JOE
CHILLON CHAI ZIQING
ENG GELSON
EUGENE HWANG
HENG ZHUO HENG
IVAN KIM
JIREH FOO
KEONG ZHI YUAN, RONALD
KHOO KAI NENG
KIEREN SINGH GILL
KOK XIANG YI
KUA CHIN HO
LEE DAI WEI
LEE JIA JIE
LEE JIA JUN
LEE YEAN HERNG
LIM JIE XIN
LINUS THEO DENGAH
LOW KAI U
MARCUS CHAN WERN CHUNG
NGOI THING ZHONG
OOI WEN YUE
QUEENTUS POH YUAN ZHENG
RYAN TEY HE YANG
RYAN TING SER JIN
SHEE YI RONG
SINCERE FOO
TAN HONG ZHER
TAN SWEE SENG
TAN TZE RUI
UN CHI WEN
WONG CHI MING

International Competitions and Assessments for Schools (ICAS-Maths) 2016

icasgoldmedalicasflag

<Watch the Award Ceremony Video>

Gold Medal Winners

DARYL LEE KER RU
RAAMAMURTHY SATHYANARAYANAN
TANG YI QWAN

High Distinction Award

AIDAN WONG YOONG XIN
ANDREW LIEW
BENJAMIN LOH ZE MIN
CHEUN YEU JOE
CHUA ZE LIN
EDWEN WONG SHENG HONG
GIAM KEE HUNG
IVAN KIM
JOE CHONG ZHAO JO
KHOO KAI YANG
KUA CHIN HO
LEE HSIEN YONG
LEE YAO MING
LINUS THEO DENGAH
LOW KAI U
MARCUS CHAN WERN CHUNG
QUEENTUS POH YUAN ZHENG
RYAN TEY HE YANG
SAI YIN CHEN
SHEE YI RONG
TONG GUI CHENG

Distinction Award

AMELIA LEE ZHIAO HERNG
ANG CONG YE
ANG LI YAN
ARIANNE LIM
BELINDA WOH XUAN LIN
BENJAMIN TAY WEN XUAN
BERNICE WOH XUAN QI
BHAKTI JENA
BRANDON PHUN KAI JIE
BRENDAN YEE
BRYAN KHOO
CHAN YAN QI
CHARENYA SEENIVASAGAM
CHEAH KAH YANN
CHLOE GOY YAN TING
CHOW YOONG JIN
CHUA YI HONG
DALENEY ING JIA WEI
DARREN PON ZHU RAY
DEVAASSENAN MAHENTHIRAN
EDDIE LAU TING JUN
ELIOT LEE
ERYN LEE JUIN
ESHVINJEET KAUR
EUGENE HWANG
GOH JUN HAN
GOH YAO CHUAN
GRACE LAU XIN YI
HENG ZHUO HENG
HUGO WEE TIAN JUN
IAN YOON ZHAO-XUAN
ISABELLE SIEW JYN-VERN
JARED LIM YUNG HANN
JAYSON LAM ZE MING
JOSHUA KOH JING LIANG
KADE CHANG YANG
KAM ZHAN YUE
KEANDRA CHIEW LYN WE
KEANDRRE CHIEW HING YAO
KENJI ANG CHUEN CHEN
KEONG ZHI YUAN, RONALD
KHOO KAI NENG
KHOO KAI XUAN
KIEREN SINGH GILL
KOH HOE THEEN
KOH YI WEN
KONG HOI MUN
LEE DAI WEI
LEE DE ZHENG
LEE EE JENN
LEE JIA JIE
LEE JIA JUN
LEE LING YAN
LEE ZHENG YI
LEOW ZI XUEN
LIM HAN JUN
LIM JIE XIN
LIM SHU JIN
LOH SHAO ZHE
LOW WEN MIN
MUHD ARIF FAKHRUDDIN
NG JIA YI
NURIN NABIHAH BT MOHD SAADI
POH EN XU
ROXANE TEY ROU XIAN
RYAN CHIN WEN ZHAN
RYAN ONG KENG CHENG
RYAN YAU
SAMSON LAI CHENG YI
SEAN LEE ZONG YAO
SINCERE FOO
STANLEY TAN
TAM LI ZHANG
TAN CHEN PING
TAN HONG ZHER
TAN NI KHER
TAN SWEE SENG
TAN TZE RUI
TAN WEI HAN
TAN YU XUAN (SP)
TANG PEI WEN
TAY VAY JEANE
TEE YU CHEN
TEIOH NUAN NING
TONG JIA LE
WONG CHI MING
WONG KHANG SHANE
WONG ZHENG XIANG
YONG CH’NG EU
YONG ZI QIAN

American Mathematics Olympiad (AMO) 2016

Top 3 & Gold Award Winners

AIDAN WONG YOONG XIN (Champion – Year 8)
LINUS THEO DENGAH (Champion – Year 8)
ISAAC HEW (1st Runner-up – Year 3)
SHEE YI RONG (1st Runner-up – Year 5)
AIDAN ONG MING FENG (2nd Runner-up – Year 4)

Gold Award Winners

ANG CONG YE
BELINDA WOH XUAN LIN
BENJAMIN ANG BENG JIAN
DANIEL NG YOU XIANG
HUGO WEE TIAN JUN
LEE HSIEN YONG
LEE JIA JIE
LEE JIA JUN
LEE YAO MING
MARCUS CHAN WERN CHUNG
NG WAH KONG
RYAN LIM RUI HAN
TAN NI KHER

Silver Award Winners

AARON NG JUN HERN
CHUA ZE LIN
DYLAN NG YOU WEI
HO JUN KEAT
LEE YEAN HERNG
LOH SHAO ZHE
LOW KAI U
PARMIS MORSHEDI
RYAN KUMAR
TAN CHEN PING

Bronze Award Winners

BENJAMIN TAY WEN XUAN
CHAN WEI XI
CHU YI FUI
DYLAN NEOH WEI JIE
ENG GELSON
FIYA UMAIRAH BT MOHD SHAHREEN ZAINOOREEN
HELENA TAI
JASMEET SINGH
JOSHUA KOH JING LIANG
SASAKI YUKI
TAN YU XUAN (E)
TAN YU XUAN (SP)
TAN ZHENG HENG
TEIOH NUAN NING
UNG XIN YI
WONG CHI MING
YU RU EN